parsa co logo
شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا
 

    استانداردهای سرویس بهداشتی

 • فاصله سرویس بهداشتی ازمحل کارباید۱۰۰cmباشد.
 • اگرتهویه از طریق پنجره و فقط از یک طرف صورت گیرد و مساحتی حدود ۱۷۰۰ سانتیمترمربع نیازاست. در صورت محدودیت فضااین مساحت حدود۱۰۰سانتیمترمربع می‌باشد.
 • کف نباید لغزنده باشد و باید در برابرآب مقاوم باشد و به آسانی نیز تمیز شودهمچنین کف باید بدون درز وشکاف وقابل شستشوباشد.
 • دیوارها حداقل باید تا ارتفاع ۲متری کاشی بوده ونیز قابل شستشو باشد.
 • دما ی مناسب برای سرویس‌های بهداشتی ۲۱ درجه سانتیگراد می‌باشد.
 • برای هر دودستشویی حداقل یک آینه نصب شود.
 • حداقل ارتفاع مخصوص توالت با چهارWC یا کمتر می‌تواند۲/۲۰متر باشد.
 • حداقل عرض اتاقک هر توالت باید ۸۵سانتیمتر باشد.
 • حداقل عرض اتاقک هر توالت بایدبیش از ۱۱۰سانتیمتر باشد.
 • حداقل طول اتاقک هر توالت باید۱۵۰سانتیمتر باشد.
 • فاصله مرکز دو دستشویی باید ۶۰سانتیمتر باشد.
 • فاصله دستشویی از کنار دیوار ۴۵سانتیمتر باشد.
 • حمام محیطی مرطوب است به همین علت در صورتی که تاریک باشد محیط مناسبی برای رشد قارچها خواهدبود بنابراین بسیار ضروری است که به گونه‌ای طراحی شودکه حتما نور طبیعی به داخل آن بتابد.
 • اندازه درب توالت عرض آن۶۰ سانتیمتر وحداکثر۷۵سانتیمتر باشد.

 

جزئیات نصب سنگ توالت ایرانی

سنگ توالت از جنس چینی لعابدار و در رنگها و طر حهای مختلف ساخته میشوند. ابعاد متوسط آ نها ۵۹۵×۴۰۰ میلی متر است

برای کار گذاشتن سنگ توالت باید به چند نکته ی عمده توجه شود: -۱ زیرسنگ توالت باید کاملاً از مصالح مناسب مانند ماسه ی نرم پر شده باشد. ماسه ی نرم موجب میشود که یک بستر مناسب برای کار گذاشتن کاسه ی توالت به وجود آید از شکستن سنگ توالت جلوگیری کند.

-۲ عایقکاری کف توالت باید در زیر سنگ توالت به صور ت یکپارچه قرار گرفته و تا داخل لوله ی فاضلاب ادامه یابد.

-۳ سطح سنگ توالت باید همتراز با کاشی کف باشد.

-۴ محور طولی سنگ توالت نباید در جهت محور قبله قرار بگیرد.

-۵ در هر طرف سنگ توالت باید حداقل ۳۰ سانتیمتر فاصله از دیوار تمام شده ی اطراف منظور شود(شکل ۷۴ – ۱)

 
 
 
 
 
 
 
 
 

نکات فنی نصب سنگ توالت ایرانی

بعد از انجام مراحل دیوار چینی ،لوله کشی و قیرگونی نوبت به اجرای کاشی دیوار می رسد .معمولاً بعد از نصب و بند کشی کاشی دیوار برای اجرای سرامیک کف باید ابتدا سنگ توالت را نصب و دقیق نماییم سپس اطراف آن را سیمانکاری و زیرسازی میکنیم تا کار نصب سرامیک کف صورت گیرد یکی از نکات قبل از نصب کاشی دیوار باید رعایت کرد اندازه ارتفاع خط تراز از کف میباشد که بستگی به گود و نیم گود یا تخت بودن سنگ توالت از ارتفاع ۱۰ تا ۲۶ سانتی از کف بسته میشود تا بعد از نصب سنگ توالت و اجرای کف مقدار زیادی از کاشی دیوار زیر کار نماند .معمولاً برای زیبایی کار نیاز است در حدود ۱ تا ۴ سانت از کاشی دیوار زیر کار کاشی کف بماتند و اما بریم سر مطلب و نکات اصلی در نصب کاسه توالت ایرانی : کاسه توالت های ایرانی از سایز ها و گودیهای مختلف برخوردارند که اندازه معمول آنها ۴۸*۶۵ میباشد و گودی آنها از ۱۲ تا ۲۶ سانت میباشد که هر چقدر گودتر باشند بهداشتی تر و اصولی تر است و نوع های درجه یک آنها هم دارای زوایای گونیا تر ، ترازی سطح بهتر، و لعاب بهتر هستند : گروه استادکاران در هنگام نصب باید اصول زیر را رعایت می کند :نصب معمولاً بعد از عملیات قیرگونی و لوله کشی صورت میگیرد: ۱.مستحب است رو به قبله نباشد و با زاویه ای ۹۰ درجه نسبت به جهت قبله نصب شود. ۲.مکان خروجی را با لوله فاضلاب فیت نمایید طوری که داخل لوله فاضلاب رود و در صورت جواب ندادن کف مقداری لوله داغ کرده و اضافه نمایید .در ضمن برای اینکه ماسه و ملات از درز ها نفوذ نکند فضا های خالی اتصال را با ملات سفت یا گونی نخی بپو شانید . ۳.لوازم پشت کاسه توالت مانند توپی و عصایی فلاش تانک را اندازه و با چسب پولیکا نصب نمایید . ۴.سطح کاسه را با کمک تراز و شمشه تراز نمایید در ضمن گروه استادکاران برای راحتی و بهداشت بیشتر کمی کاسه را به سمت خروجی فاضلاب شیب دهیم . ۵.کاسه توالت را با یکی از دیوار ها که زاویه دید بالایی دارد با کمک متر سرو ته زده تا خوش نما تر شود و کج نباشد . ۶.برای تراز کردن و نصب پایه ها از آجر و تکه های سرامیک استفاده نمایید . ۷.بعد از محکم کردن پایه ها و مطمئن بودن از ترازی و سرو ته کاسه نوبت به پر کردن زیر آن میباشد . که ترجیحن برای پر کردن زیر آن از ماسه خالی استفاده میشود .حد الامکان از پر کردن زیر کاسه با ملات خود داری شود . ۸.بعد از پر کردن زیر کاسه توالت نوبت به زیر سازی و نصب سرامیک میرسد . ۹.سرامیک را هم از کنج در دید رس شروع میکنیم تا تیکه خوری آن کمتر و نمای کار بهتر شود

منبع : وبلاگ تخصصی راهدار

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

 تاسیسات مکانیکی لوله کشی 

 

تاسیسات مکانیکی:

کلیه امکاناتی که در ساختمان برای ایجاد شرایط بهتر از جمله گرمایش و سرمایش ، دما و رطوبت مطلوب و . . .

ایجاد می شود در زمره تاسیسات مکانیکی قرار می گیرد .

 تصفیه کننده ها :

هدف از تصفیه فاضلاب حذف مواد معلق و شناور ، از بین بردن عوامل بیماری زا و حفظ بهداشت محیط زیست و آلوده نکردن آب های زیر زمینی است . تصفیه کننده ها شامل سپتیک تانک ، صافی شنی ، چربگیر ، دانه گیر و منهول می باشد .

 سیستم تهویه مطبوع :

-سیستم تهویه مطبوع با پکیج آب گرم

۲-سیستم تهویه مطبوع با استفاده از انرژی حرارتی آب گرم مصرفی و اپراتور .

۳- سیستم تهویه مطبوع با هواساز کانالی

۴- شوفاژ ها (پره دار و دیواری )

۵-کوره هوای گرم

۶-هیتر گازی

۷-یونیت هیتر گازی

۸-کولر سلولزی

۹-زنت

۱۰- هواساز (ایر واشر )

۱۱-فن کوئل کانالی

۱۲-چیلر

۱۳ – چیلر هوایی

 لوله کشی در ساختمان

انواع لوله :

لوله های پلاستیکی – لوله های فولادی – لوله های چدنی – لوله های سفالی لعابدار – لوله های مسی .

 لوله های پلاستیکی و انواع آن :

۱- پی وی سی ( PVC ) : مخفف پلی وینیل کلراید است و یکی از ترمو پلاستیکها به شمار می رود . این ماده در سال ۱۸۳۸ به وسیله رونالد کشف گردید .

۲- پی وی سی نرم شده : ماده به دست آمده PVC در برابر ضربه و تکان های شدید مقاوم تر از نوع نرم نشده آن است .

۳- سی پی وی سی ( CPVC ) : مخفف کلرینیتد پلی وینیل کراید است . این ماده در برابر آب گرم تا ۸۵ درجه سانتیگراد مقاوم بوده و قابل مصرف در لوله کشی آب گرم است .

۴- پلی تین : نظیر لوله های پی وی سی است .

 مشخصات لوله های پلاستیکی :

لوله های پلاستیکی را می توان درسیستم لوله کشی آب سرد به کار برد اما برای لوله کشی آب گرم مناسب نیستند . مگر آنکه به هنگام ساخت با مواد افزودنی برای بالا بردن تحمل آنها در برابر درجه حرارت های بالا ترکیب شوند .

به طور کلی لوله های پلاستیکی در سرمای شدید ، حمل و نقل و به هنگام پر کردن کانال ، چندان مقاومتی ندارند و می ترکند . اگر این لوله ها در مجاورت لوله های آب گرم قرار داده شوند بر اثر حرارت به ویژه در محیطی که هوای اطراف آن راکد باشد ، شکل اولیه خود را از دست می دهند . این تغییر شکل در حالتی است که لوله پلاستیکی بدون ترکیب با افزودنی ها ساخته شده باشد . بنابراین در صورت استفاده از لوله های پلاستیکی به جای لوله های فلزی باید دقت کافی به عمل آید که در ساخت این نوع لوله ها مواد افزودنی برای بالا بردن مقاومت آنها در برابر سرما و گرما به کار رفته باشد . در صورت عدم دقت در انتخاب لوله های پی وی سی ، ضایعاتی که به آنها اشاره گردید بوجود خواهد آمد . برخی پلاستیکها ضریب انبساط حرارتی بالایی دارند و در نتیجه لایه های مواد آهکی که در سطوح داخلی این لوله ها رسوب می کنند ، بر اثر تغییرات حرارت و در نتیجه انبساط زیاد ، در لوله خرد شده و از بین می روند .

مشخصات لوله های پی وی سی به شرح زیر دسته بندی شده اند :

۱- لوله های سخت پی وی سی و پلاستیکی در مقایسه با لوله های فلزی و سیمانی وزن مخصوص و مقاومت کششی کمتری دارند .

۲- سرعت و سهولت در نصب .

۳- مقاومت در برابر فشار آب ( در برابر فشارهای ۴ ، ۶ ، ۱۰ و ۱۶ آتمسفر مقاومند . )

۴- عایق الکتریسیته اند .

۵- در برابر اسیدها ، روغنها ، بازها و نمکهای موجود در خاک و آب آشامیدنی و همچنین فاضلاب های شهری مقاوم بوده و زنگ نمی زنند .

۶- مقاومت در برابر سایش ( به علت صاف بودن سطح داخلی آنها آب به سرعت جریان می یابد و داخل لوله ها ساییده نمی شود . )

۷- قابل اشتعال نیستند . در صورت آتش سوزی شعله های آتش نمی تواند از طریق این نوع لوله حرکت کند و به قسمت های دیگر آن سرایت نماید .

 طرز کار با لوله پلاستیکی

نحوه بریدن لوله های پلاستیکی سخت ( PVC ) :

برای بریدن لوله های پلاستیکی از اره معمولی نجاری و یا اره گرد برقی می توان استفاده کرد . از لوله بر دورانی که دور لوله چرخیده و آن را قطع می نماید نباید استفاده کرد . زیرا در تماس با لوله ایجاد حرارت می کند و ترک هایی در اطراف محل قطع شده به وجود می آورد . برای آنکه لوله هایی که با اره دستی بریده می شوند مقطع قائمی پیدا کنند طرز عمل از این قرار است که طولی از لوله را که باید بریده شود به دقت اندازه گیری می کنند ، محل برش را با خط مشخص می نمایند و سپس لوله را با اره می برند .

 تمیز کردن و چسباندن لوله :

در این مرحله جدار داخلی و سطح خارجی لوله باید از وجود رطوبت و مواد زاید از قبیل گرد و غبار به وسیله یک تکه پارچه خشک زدوده شود . همچنین برای برطرف کردن لکه روغنهای مختلف می توان از تکه پارچه ای که آغشته به یک ماده حلال مانند استون استفاده کرد .

در مرحله چسباندن یک سر لوله را تا حد ممکن در داخل سر لوله دیگر فشار داده و سپس کناره خارجی اتصال را علامت گذاری می کنند تا اندازه سر لوله صاف که درداخل سرتوپی باید به چسب آغشته شود مشخص گردد . بعد دو قطعه لوله را از هم جدا می کنند . حال باید جدار داخلی سرتوپی و سطح خارجی سر صاف لوله را چسب کاری کرد . این عمل را به وسیله قلم مو باید انجام داد تا پوشش یکنواختی از چسب در جدار و سطح داخلی و خارجی سرصاف و توپی دو قطعه لوله به وجود آید . پس از انجام دادن این عمل بلافاصله سر لوله صاف را به داخل سر توپی لوله دیگرفشار می دهند . زمان چسبندگی دو لوله در داخل یکدیگر در تابستان ۱ دقیقه و در زمستان ۲ تا ۳ دقیقه است . چسب اضافی را که بر اثر فرورفتن سر لوله بیرون می زند با پارچه خشک پاک می کنند .

اتصالات پلاستیکی :

۱- روش اتصال TS ( روش اتصال مخروطی )

۲- روش حلقه لاستیکی

۳- اتصال با استفاده از جوش حرارتی

۴- اتصال با پیچ

۵- اتصال به لوله های غیر پلاستیکی

۶- اتصال به شیر فلکه ها ، شیرها و کنتور آب

خم کردن لوله های پلاستیکی :

حرارت لازم برای خم کردن لوله های PVC ، بسته به قطر آن ، بین ۹۰ درجه و ۱۳۰ درجه سانتیگراد است . لوله های پلی اتیلن دردمای ۶۰ درجه سانتیگراد نرم و در دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد مثل لاستیک تا می شود . گرچه لوله ها خاصیت پلاستیکی دارند ، یعنی بعد از گرم شدن و تغییر شکل دادن در مرحله سرد شدن ، تمایل دارند که مثل فنر باز شده به حالت اول برگردند . به همین دلیل درتمام روشهای خم کردن یا تغییر شکل دادن باید لوله را تا سرد شدن کامل در حالت خم شده نگاه داشت . توزیع حرارت در لوله باید به طور یکنواخت باشد . از حرارت دادن موضعی آن باید جدا خود داری نمود . هیچگاه درجه حرارت از دمای نرم شدن لوله بیشتر نشود . در غیر اینصورت مقطع لوله از شکل اصلی (دایره ای) خارج شده و غیر قابل استفاده می شود .

روشهای حرارت دادن لوله های پلاستیکی :

۱- گرم کردن لوله با آب جوش یا حمام گلیسیرین گرم .

۲-حرارت دادن مستقیم ( توسط شعله ) روی سطح خارجی لوله.

۳- حرارت دادن توسط ماسه داغ .

۴- دمیدن هوای فشرده به داخل لوله .

۵- با استفاده از فنر داغ .

ساخت ، اجرا و کار گذاری لوله :

در کارگذاری لوله های CPVC روی سطح زمین به نکات زیر توجه می شود :

۱- در هر ۳۰ متر از یک خم یا اتصال قابل انبساط استفاده گردد .

۲- تکیه گاه لوله باید مناسب باشد .

۳- پس از اتمام آزمایش باید لوله ها را با کاغذ مخصوص مقاوم در برابر عوامل جوی با رنگ روشن یا سایر مواد پوشاند .

در کارگذاری لوله PVC در زیر زمین به نکات زیر باید توجه نمود :

۴- در محل های سردسیر عمق ترانشه پایین تر از عمق یخبندان باشد .

۵- حداقل پوشش روی لوله در زیر جاده ها ۱۲۰ سانتیمتر ، در پیاده روها ۹۰ سانتیمتر و در زمین های بدون عبور و مرور ۳۰ سانتیمتر است .

۶- در زیر لوله حداقل ۱۰ سانتیمتر ماسه ریخته شود .

۷- بستر لوله مسطح ، مناسب و کوبیده شده باشد .

۸- عرض کف ترانشه حداقل ۶ برابر قطر لوله باشد ولی مقدار ماسه از ۱۵ سانتیمتر کمتر نباشد .

۹- روی لوله حداقل ۳۰ سانتیمتر ماسه ریخته شود .

لوله با انحنا در خاک قرار گیرد تا بهتر بتواند انقباض و انبساط را تحمل نماید .

نصب سرویسهای بهداشتی :

لوازم بهداشتی : بدنه این لوازم از جنس چینی ، فولاد و یا پلاستیک است و روی آنها با لعاب مخصوص پوشانده شده . این لعاب باید از جنس مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت انتخاب گردد. بعلاوه لعاب باید شفاف و صاف بوده و فاقد ترک خوردگی ، لب پریدگی و یا بی نظمیهای دیگری که بر نمای خارجی اثر نامطلوب دارد ، باشد . لبه های لوازم بهداشتی باید صاف ، عاری از ترک و برآمدگیهای تیز باشند . برخی از لوازم مانند ظرفشویی یا فلاش تانک میتوانند از جنس فولاد زنگ نزن تهیه شده باشند که در این صورت به لعاب نیاز ندارند .

نصب لوازم بهداشتی :

بطور کلی برای نصب لوازم بهداشتی باید نکات زیر رعایت گردند :

۱- لوازم بهداشتی که لوله فاضلاب از زیر به آنها متصل می شود باید با پیچ و مهره مقاوم در برابر خوردگی به کف محکم شوند .

۲- اتصال خروجی فاضلاب لوازم بهداشتی که در کف یا دیوار به شبکه فاضلاب متصل میشود باید کاملا آب بند باشد .

۳- اتصال لوله ورودی آب به لوازم بهداشتی باید به نحوی باشد که برگشت جریان اتفاق نیفتد .

۴- نحوه اتصال لوازم بهداشتی که به دیوار نصب می شوند باید چنان باشد که وزن آنها به لوله ها واتصالات داده نشود .

۵- لوازم بهداشتی باید به نحوی نصب شوند که تمیز کردن سطوح آنها و نیز تمیز کردن سطوح کف و دیوار اطرافشان به آسانی میسر باشد .

۶- لوازم بهداشتی باید تراز و به موازات سطوح دیوارهای مجاور نصب شود .

لوازم یاد شده انواع گوناگون دارند که مهمترین آنها عبارتند از :

الف) توالت فرنگی :

فاصله بدنه دیوار کاشی شده تا مرکز لوله فاضلاب توالت فرنگی باید برابر استاندارد کارخانه سازنده بوده و در هر مورد به تائید دستگاه نظارت برسد . برای نمونه این فاصله برای برخی استانداردها ۲۲ ، ۳۰ و یا ۳۲ سانتیمتر میباشد . حداقل قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی ۴ اینچ است .

ب) بیده :

توصیه می شود لوله فاضلاب بیده وارد دیوار شود و فاصله روی لوله مذکور تا کف تمام شده حدود هفت سانتیمتر باشد . بیده باید توسط یک سیفون به شبکه فاضلاب ارتباط داشته باشد . اگر قرار است بیده از کف به شبکه فاضلاب راه یابد باید مرکز لوله فاضلاب تا دیوار مطابق استاندارد کارخانه سازنده و با تائید دستگاه نظارت انتخاب شود . این فاصله برای یکی از استانداردها برابر ۳۰ سانتیمتر می باشد . در این حالت نیز لوله فاضلاب توسط سیفون به بیده نصب می شود . حداقل قطر فاضلاب بیده ۲ اینچ است.

پ) توالت ایرانی :

فاضلاب توالت ایرانی باید برابر استاندارد کارخانه سازنده از کف تمام شده پایین تر باشد ، این فاصله برای یک نوع توالت برابر ۲۸ سانتیمتر می باشد . قیر و گونی باید حدود ۵ سانتیمتر در داخل لوله فاضلاب قرار گیرد . حداقل قطر لوله فاضلاب توالت ایرانی ۴ اینچ است . بدنه توالت باید روی قشری از ماسه نرم قرار داده شود . بدنه توالت نباید هیچگاه روی ملات یا بتن که موجبات شکستن احتمالی توالت را فراهم می سازد قرار گیرد . توالت باید به نحوی نصب شود که آب به هیچ وجه در محوطه آن جمع نشده و آب های احتمالی ریخته شده در محوطه کاملا به درون آن سرازیر گردد . توالت ایرانی باید از نوع تخت یا کشکولی باشد . انتهای فاضلاب توالت ایرانی باید تا حدی که میسر است در داخل لوله فاضلاب قرار گیرد . فاصله مرکز لوله فاضلاب این توالت تا دیوار حداقل ۳۰ سانتیمتر و فاصله محور آن از دیوار مجاور با هر مانع دیگر نباید از ۳۸ سانتیمتر کمتر باشد .

ت) آبریز دیواری :

چنانچه به هر علت با نصب آبریز دیواری در ساختمان موافقت شده باشد حداقل فاصله محور طولی آن تا دیوار مجاور یا هر مانع دیگر برابر ۳۸ سانتیمتر خواهد بود . فاصله مرکز فاضلاب و شیر آب آن تا کف تمام شده به ترتیب برابر ۵۰ سانتیمتر و ۱۲۰ سانتیمتر می باشد . آبریز باید با بست به دیوار متصل گردد .

ث) وان :

وان معمولا به ابعاد مختلف ساخته می شود . ابعاد دو نوع از وان های مورد استفاده ۷۰ * ۱۷۰ و ۹۰ * ۲۰۰ سانتیمتر است . مرکز فاضلاب وان از دیوارهای طرفین باید لااقل ۵۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد . حداقل قطر لوله فاضلاب وان ۲اینچ می باشد.

وان باید سرریز داشته باشد . دیوارهای اطراف آن باید تا ارتفاع ۲۰ سانتیمتر بالاتر از لبه وان عایق کاری شوند . چنانچه وان توکار نصب شود باید لبه ها حداقل ۱ سانتیمتر داخل دیوار قرار گیرند . اگر جلوی وان دیواره داشته باشد باید یک سوراخ به قطر تقریبی ۲ تا ۳ سانتیمتر از زیر وان به خارج یعنی روی کف حمام تعبیه گردد تا آب ناشی از بخار آب احتمالی در زیر وان با تعبیه شیب بندی مناسب به خارج منتقل گردد . روی عایق زیر وان تاسطح فرش کف حمام با ملات ماسه و سیمان در امتداد کف حمام پر می شود تا آب به راحتی از آن خارج گردد .

ج) دستشوئی :

فاضلاب دستشوئی و نیز شیرهای پیسوار ( Pissoir ) آن باید تا کف تمام شده حدود ۵۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد . حداقل قطر فاضلاب دستشوئی ۲ اینچ است . دستشوئی باید به وسیله بست آهنی به دیوار متصل گردد . ارتفاع دستشوئی تا کف تمام شده حدود ۸۰ سانتیمتر است .

چ) ظرفشوئی ( سینک ) :

فاصله مرکز فاضلاب ظرفشوئی تا زمین برابر ۶۰ سانتیمتر و حداقل قطر آن ۲ اینچ است . اگر شیرهای ظرفشوئی به دیوار وصل می شوند باید فاصله آنها تا کف تمام شده ۱۵/۱ متر باشد . فاصله سطح فوقانی ظرفشوئی تا کف نهائی برابر ۹۰ سانتیمتر می باشد .

نصب شیر آلات :

شیرها در نقاطی که روی نقشه های اجرائی تعیین شده نصب میگردند . قبل از نصب باید شیرها را از هرگونه آلودگی پاک و با بازو بسته کردن مکرر آنها از صحت عملکردشان اطمینان حاصل نمود .

اگر شیر آلات روی دیوارنصب میشوند فاصله نصب شیر آب گرم و سرد باید برابر استاندارد باشد . معمول ترین فاصله بین دو شیر آب یاد شده ۱۶ و در برخی از موارد ۱۸ سانتیمتر است . فواصل نصب شیرآلات تا کف تمام شده بطور خلاصه به شرح زیراست :

۱- توالت ایرانی حدود ۴۵ تا ۵۰ سانتیمتر

۲- لوله ورود آب فلاش تانک ۱۶۵ سانتیمتر

۳- لوله ورود آب فلاش ولو ۹۰ سانتیمتر

۴- شیر آشپزخانه اگر به دیوار متصل گردد ۱۱۵ سانتیمتر

۵- شیر پیسوار روشویی ۵۰ سانتیمتر

۶- شیر دوش ۸۰ تا ۹۰ سانتیمتر ( لوله عمودی دوش باید توسط بست به دیوار پشت دوش متصل گردد .)

منبع: وبسایت ساختمان سازی تهمتن

 

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

از بین بردن بوی بد فاضلاب منتشر شده در فضای خانه که ناشی از نشت گاز سمی و گاز فاضلاب به داخل خانه است راه و روش هایی دارد که در ادامه این مطلب برایتان خواهیم گفت.

دلیل بوی بد فاضلاب در خانه چیست؟

بوی بد فاضلاب نشان دهنده نشت گاز ســمــی سولفید هیدروژن یا گاز فاضلاب به داخل منزل است.این بو می تواند دائمی باشد و یا فقط در زمانهای مختلفی به مشام برسد.می تواند بسیار غلیظ باشد و یا بوی رقیقی داشته باشد.

همانطور که شما هم احساس کرده اید این بو می تواند بویی شبیه بوی تخم مرغ گندیده یا ماهی یا لاشه گندیده داشته باشد.می تواند در آشپزخانه ، توالت ، حمام و یا هرجای دیگر از ساختمان به مشام برسد.

 

چگونه بوی بد فاضلاب در خانه را از بین ببریم؟

راه اول:

یک چهارم تا یک دوم پیمانه جوش شیرین را در فاضلاب بریزید. یک دوم پیمانه سرکه سفید هم به آن بیفزایید. آنرا در فاضلاب بریزید و در فاضلاب را بپوشانید.

 

راه دوم:

 یک کیلو آهک را با ۱۰ لیتر آب مخلوط کرده بعد از چند ساعت آن را تکان داده و از صافی بگذرانید و صاف کرده آن را نه برای مدتی کوتاه برای مدتی دراز در دستشویی تخلیه نمایید.

 راه سوم:

ترکیب نمک و جوش شیرین، محلول بسیار قوی و از بین‌برنده بوی بد فاضلاب است. یک لیوان نمک و یک لیوان جوش‌شیرین را به همراه یک کتری آب‌جوش به داخل چاه فاضلاب بریزید تا از بیرون زدن بوی نامطلوب آن جلوگیری کنید.

منبع:وبسایت نمناک

 

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ نکاتی که در ادامه همین مطلب بیان می کنیم، شما را در شست و شوی بهتر حمام و دستشویی منزل تان یاری می کند:

*برای شست و شوی شیشه ها و آینه های دستشویی یا حمام، محلولی از آب گرم و سرکه تهیه کنید. این محلول را می توانید درون اسپری آبپاش بریزید و به شیشه اسپری کنید. معمولا بهترین وسیله برای پاک کردن شیشه ها، روزنامه های قدیمی است.

*برای از بین بردن جرم دستشویی می توانید از وایتکس یا همان محلول سفیدکننده استفاده کنید. البته از قرص های ژاول هم می توان استفاده کرد. راه آب را ببندید و یک قرص را در سینک بیندازید و بگذارید حدود ۱۰تا ۱۵دقیقه بماند.

*سرکه در شست و شو و برق انداختن لوازم چینی سرویس های بهداشتی نیز کاربرد موثری دارد. شما می توانید پارچه ای را به کمی سرکه آغشته کنید و یا سرکه را روی سطوح کاسه دستشویی و توالت به طور مستقیم بریزید و با برس تمیز کنید. این روش برای لکه زدایی و حتی قارچ زدایی وان حمام نیز کارساز است.

*برای بهتر پاک شدن جرم کاشی های حمام و دستشویی بهتر است همزمان با مایع سفیدکننده از جوش شیرین نیز استفاده کنید.

*توصیه می شود برای تمیزکردن حباب های لامپ حمام و دستشویی از دستمال نرم آغشته به الکل استفاده و حباب های لامپ ها را تمیز کنید.

*برای باز کردن سوراخ های دوش حمام، سردوشی حمام را چند ساعت در سرکه خالص قرار دهید تا رسوبات آن از بین برود.

*برای تمیز کردن و برق انداختن شیر آلات دستشویی و حمام، از یک اسفنج و مقداری سرکه و آب استفاده کنید. اسفنج خیس شده را در مقداری سرکه گرم فرو ببرید و به مدت ۱۵دقیقه (هر ۵ دقیقه یک بار) روی سطح آیینه و شیر آب بکشید. اسید موجود در سرکه باعث نرم شدن جرم های روی این سطوح می شود. شما سپس می توانید آن ها را با کف صابون یا کف مایع تمیز کننده ای بشویید و در نهایت با پارچه ای تمیز خشک کنید.
منبع:وبسایت سلامت نیوز

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

خصوصیات سطوح:
از آنجا که همواره حمام ها و سرویس های بهداشتی در معرض رطوبت هستند، باید درزگیری مناسبی بین مصالح کف و دیوار و همچنین بین مصالح و در، یا مصالح و پنجره ها صورت گیرد تا رطوبت دیر تر به دیوارهای عایق پشتی نفوذ کرده و احتمال نم کشیدن دیوار و یا تشکیل کپک در لایه های درونی دیوار کاهش یابد.

سطوح حمام به دلیل وجود رطوبت در معرض رشد انواع قارچ، میکروب و باکتری هستند بنابراین باید به آسانی قابل نظافت باشند. پوشش سقف یا قسمت های انتهایی دیوار نیز می بایست در برابر این نوع شرایط مقاوم باشد (معمولاً برای پوشش این قسمت ها از رنگ های روغنی و قابل شستشو یا مصالح جدیدی که به دلیل وجود انواع چسب یا رزین درون آنها مقاومت مطلوبی در برابر رطوبت دارند استفاده می شود).

پوشش کف فارغ از طرح و رنگی که دارد باید غیر لغزنده باشد. اما اگر فاقد این خصوصیت بود می توان با چند عدد لاستیک زیرپایی که در طرح ها و رنگ های بسیار متنوع در بازار موجود است این مشکل را برطرف نمود.

جاگذاری این لاستیک ها در مسیر رفت و آمد، یا کف وان یا زیر دوش اهمت بیشتری دارد. به خصوص در زمان استحمام کودکان و سالمندان. البته به دلیل تخلخل بسیار این لاستیک ها بهتر است پس از استحمام آنها را در محلی قرار دهید که هرچه سریع تر خشک شوند.

روشویی:
روشویی چه از نوع کاسه ای بوده و چه از نوع کابینتی باشد می بایست دارای اندازه ای مناسب جهت شستشو (حدوداً ۴۰ – ۶۰ سانتی مترطول و حداقل ۳۰ سانتی متر عرض) بوده و در اطراف خود دارای سطوحی وسیع و تخت برای قرار دادن اشیاء باشد. ارتفاع مناسب برای روشویی ۸۰ سانتی متر از زمین است. بهتر است عمق حوضچه برای روشویی کمتر از ۱۰سانتی متر نباشد. در مکان هایی که به دلیل کمبود فضا هنگام باز شدن در امکان برخورد آن با لبه روشویی وجود دارد معمولاً از روشویی های که لبه جلویی آنها منحنی است استفاده می شود. در سال های اخیر روشویی های سنگی که دارای طرح های فانتزی و جالبی نیز هستند به جز انواع سرامیکی آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که استفاده از روشویی های کابین دار علاوه بر یکپارچه سازی فضا و کمک به زیبایی آن می توانند محل مناسبی برای نگهداری از وسایل مورد مصرف در سرویس های بهداشتی مانند صابون، شوینده، دستمال کاغذی و… به خصوص در مکان های کوچکی که امکان نصب طبقات یا قفسه وجود ندارد، باشند.

وان:
در بازار لوازم و تجهیزات حمام و استخر انواع متفاوتی از وان ها در طرح ها و مدل های مختلف ازنوع تک نفره نشسته با ابعاد حدودی ۸۰ * ۱۰۰ گرفته تا وان جکوزی های دونفره خوابیده با ابعاد حداقل ۳ متر مربع یافت می شود که می توان بنا بر هزینه و فضای مورد نظر آنها را خریداری و نصب نمود. لازم به ذکر است که یک وان مناسب باید به اندازه کافی بزرگ باشد اما خارج از انتظاری که از آن می رود (یک نفره یا دونفره بودن، نشسته یا خوابیده بودن) فضای اضافی و غیر لازم نداشته باشد زیرا در این صورت مستلزم پر کردن با حجم زیادی از آب گرم خواهد بود.

از آنجا که در آپارتمان های کوچک که گاهی کل فضای حمام، فقط به چند متر محدود می شود، زیر دوشی و یا کابین دوش به جای وان مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا دوش ها فضای کمتری نسبت به حمام ها دارند و در اغلب آپارتمان های کوچک امروزی به جای وان از دوش استفاده می شود. البته حمام ها برای افراد مسن مناسب تر می باشند. زیرا بر خلاف دوش ها که برای شستشوی سریع و سرپایی طراحی شده اند، حمام ها فضای کافی و مناسب برای نشستن و استفاده آرام و طولانی مدت تر از آب و سایرامکانات حمام دارا هستند. هرچند کاربرد وان علاوه بر شستشو می تواند تمدبد اعصاب و یا مصارف طبی مانند ماساژ باشد اما به هر حال کابین ها و زیر دوشی ها جای بیشتری در حمام های کوچک امروزی دارند.

در قسمت کف وان و یا کابین دوش به منظور جلوگیری از لغزندگی، شیار ها و یا فرم های برجسته ای تعبیه شده است و جنس این کابین ها معمولاً از پلی استر بوده و در رنگ های متنوعی یافت می شوند. کابین های L شکل برای قرار گیری در کنج حمام های کوچک بسیار مناسب اند و حداقل فضا را اشغال می نمایند. بهتر برای جلوگیری از ایجاد جرم و کپک، پس از استحمام کابین را خشک نموده و یا به وسیله تهویه رطوبت موجود در حمام را کاهش داد.

شیر آلات:
– آبپاش دوش بایستی در ارتفاع حدودا ً۱۹۰ الی ۲۰۰ سانتی متری نصب شده باشد اما ترجیح آنست که این ارتفاع قابل تنظیم باشد.

– نقطه خروج آب از شیر باید حدود ۱۰ سانتی متر بالاتر از لبه روشویی قرار گیرد چرا که در ارتفاع کوتاه تر، فرد استفاده کننده باید خمش بیشتری به سمت شیر و حوضچه داشته باشد و این با مختصات ارگونومیکی متغایر است، پس به محل نصب و قرار گیری شیر آب توجه نمایید.

به علت سهولت در تنظیم دما و همچنین جلوگیری از هدررفت آب شیر های اهرمی نسبت به انواع گردشی آنها ترجیح داده می شوند. شیرآلات دارای ترموستات گرچه هزینه بالاتری نسبت به شیرآلات معمولی دارند، اما از مزیت بزرگ تری در مقایسه با آنها برخوردارند و آن حفظ همواره دمای آب طبق تنظیماتی است که انجام می گیرد. بنابر این با اینگونه شیرها دیگر لازم نیست تا مقدار زیادی آب تصفیه شده روانه فاضلاب شود تا دمای آب به نقطه مطلوب برسد.

نیازهای نوری:
ایده آل ترین حالت این است که حمام و سرویس های بهداشتی نیز مانند سایر بخش های منزل، روشنایی مورد نیاز خود را در طول روز از نور طبیعی به دست آورند و تنها در هنگام شب به منابع نوری دیگر نیاز پیدا کنند. اما اگر این ایده آل تحقق نیابد می بایست در طول روز نیز از نورهای مصنوعی که توسط طیف وسیعی از لامپ ها و چراغ ها ساخته می شوند استفاده نمود. در حمام و توالت وجود یک نور عمومی با رنگ سفید خنثی یا گرم که از سقف یا یکی از دیوارهای اصلی تابیده شود به همراه یک نور متمرکز زرد در کنار آینه ها (جهت اصلاح و آرایش) نیاز های نوری محیط را پوشش می دهد. اگر در حمام از وان استفاده می شود باید به این نکته توجه نمود که منابع نوری روبروی شخص استفاده کننده قرار نگیرند، زیرا علاوه بر بهم زدن آسایش بصری فرد، می تواند در چشم ایجاد خیرگی نماید که بسیار ناخوشایند بوده و در شرایط مرطوب حمام که امکان لغزنگی وجود دارد خط آفرین نیز می باشد. در چنین مواقعی می توان با استفاده از یک نورافکن ملایم سقفی یا دیواری، نور مستقیم را بر روی دیوار یا سقف تاباند و به این ترتیب به روشنایی عمومی اما غیر مستقیم دست یافت. با این روش علاوه بر تامین روشنایی محیط، فضای بصری آرام تری نیز خلق می شود. اگر فضا و هزینه این امکان را به وجود می آورد که نورپردازی دکوراتیو در حمام انجام گیرد، می توان از نورهای مخفی رنگی با کلید دیمر (تنظیم کننده میزان تابش نور) به منظور دست یابی به یک نورپردازی رمانتیک یا آرام بخش استفاده نمود.

“چند نکته”
– مناسب ترین محل قرارگیری برای حمام، نزدیک به اتاق خواب و توالت است.
– بهتر است حمام و توالت در سمت شمال قرار بگیرند و به طورعادی با نور طبیعی خورشید، روشن و از طریق پنجره با هوای آزاد تهویه گردند.
– داخل و خارج شدن از وانی که عمق بیشتری دارد می تواند خطر آفرین باشد، به خصوص برای کودکان و افراد معلول و یا سالمند. پس هنگام انتخاب وان، به اشخاص استفاده گر و ارتفاع وان توجه نمایید.
– درجه حرارت ۲۲ تا ۲۴ سانتی گراد برای حمام و درجه حرارت ۲۰ سانتی گراد برای توالت ها مناسب است.
– هرگاه متوجه شدید که لوازم و تجهیزات و اکسسوری های داخل حمام یا سرویس بهداشتی نیاز به جرم گیری و گند زدایی دارد هرچه زودتر این کار را انجام دهید و اگرمواد شوینده و ضد عفونی کننده قادر به از بین بردن این جرم ها نبودند، این لوازم را دور بیاندازید. زیرا حتماً به سلامتی شما آسیب خواهند رساند.

وجود تجهیزات زیر در توالت ضروری است:
– یک پریز برق در ارتفاع ۳۰/۱ متری در کنار آینه (برای لوزم برقی)
– آینه و چراغ با نور زرد یا سفید گرم
– میله حوله
– قفسه یا کنسول (ترجیحاً دارای کشو) برای قرار دادن جا مسواکی، لوازم بهداشتی و آرایشی
– جاصابونی
– هواکش یا پنجره جهت تهویه
موارد زیر جزو امکانات یک سرویس بهداشتی محسوب شده و می توان برای داشتن سرویسی کامل تر از آنها استفاده نمود:
گرمکن جانبی یا پکیج حرارتی به شکل خشک کن، قفسه حوله، نگهدارنده کاغذ توالت، خوشبو کننده هوا، کابین برای قرار دادن دارو و انبارکردن لوازم بهداشتی

منبع:وبسایت طراحی صنعتی ایران

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

فنر لوله بازکنی برقی مدل مستر ، ساخت اروپا ، برای لایروبی شبکه های فاضلاب از قطر ۷۵ تا ۲۵۰ میلیمتر ساخته شده  است . با استفاده از این دستگاه می توان کلیه انسدادهای ناشی از رشد ریشه ها ، رسوبات سخت ، کهنه و  پارچه و  الیاف مصنوعی را باز کرد و لوله را کاملا تمیز نمود .

 طراحی این دستگاه به طریقی صورت گرفته است که علی رغم قدرت بالا ، دارای وزن کم بوده و حمل و نقل آن بسیارآسان است .متراژ استاندارد فنر به طول ۲۰ متر که می توان با اضافه کردن دو محفظه فنر به طول ۲۰ متر ،  متراژ فنر را تا ۶۰ متر افزایش داد . قطر فنر ۱۶ و ۲۰ میلیمتر می باشد.

 سر فنرهای استاندارد طبق شکل از ۶ سری تشکیل شده است ، سایر سری ها با سفارش قابل عرضه است. موتورالکتریکی  این دستگاه دارای درجه حفاظت IP54 و دارای تائیدیه استاندارد اروپایی CE می باشد

 

انواع سرفنری‌ها با متعلقات مربوطه

 

 

دستگاه فنر Handmatic ، معروف ترین و کوچکترین دستگاه فنر برقی می باشد  و قادر به رفع انسداد از لوله های به قطر ۱۲ تا ۷۵ میلیمتر می باشد . این فنر به طریقی طراحی شده است که قادر است در دو جهت رفت و برگشت از کلیه زانوها و اتصالات با قطر پائین عبور کند

مشخصات دستگاه

    ■ قابلیت جدا شدن محفظه فنر     

    ■ قابلیت شستشوی فنر با آب 

    ■ دارای مکانیزم رفت و برگشت

    ■ دور قابل تنظیم تا ۱۰۰۰ دور در دقیقه

    

 میله های فنر لوله باز کن دستی از آلیاﮊ مخصوص با   انعطاف بسیار بالا و بااتصالات .                    

قابلیت مانور تا ۱۰۰ متر از قطر ۸ تا ۱۰ میلیمتر. 

   از قطر ۸ تا ۱۰ میلیمتر با طول ۲ متر

 دسته ایمنی فنر

آ چارفنرزنی

 

 

 

 

 

 

 

 

سر فنرالماسی، برای تراش مواد و رسوبات سخت  داخل لوله  سر فنر ابزارگیر ، برای گرفتن ابزار و فنرهای به جای مانده در لوله

 سرفنری آشغال گیر

 

سرفنری برسی

 

 

سرفنری نیزه ای

سر فنرمارپیچی

منبع: وبسایت اتی سر

 

 

 

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

 

چاه های دستی :

این چاه ها قدیمی و ابتدایی ترین چاه های آب به شمار می روند که در گذشته ، بیشتر از امروز متداول بوده و مورد استفاده واقع می شدند. در روستاهای ایران چاه های دستی زیاد است و از آب آن برای مصارف شرب استفاده و یا دام استفاده می شود.چاه های دستی را اغلب در رسوبات آبرفتی و با وسایل ابتدایی (کلنگ و بیل) تا عمق برخورد به سطح آب زیرزمینی و تا چند متری زیر آن حفر می کنند . چون حفر چاه با دست در اعماق زیاد ، با مشکلات با مشکلات فراوان همراه است، لذا این چاه ها را اغلبدر نقاطی حفر می کنند که عمق برخورد به سطح آب زیرزمینی زیاد نباشد ( بین ۵ تا ۴۰متر). به منظور ایمنی و جلوگیری از ریزش دیواره ی چاه ، آن را توسط تخته سنگ ، آجر ،بتون و یا لوله ی جدار پوشش می دهند.

چاه های نیمه عمیق :

بعضی از چاه هایی که به وسیله دست حفر می شوند، چاه نیمه عمیق می گویند و برخی دیگر چاه هایی را که تا عمق حداکثر ۳۰ تا ۳۲ کنده می شوند، چاه نیمه عمیق می نامند . عده ای دیگر چاه هایی که تا اولین سفره ی آب زیرزمینی حفر می شوند، چاه نیمه عمیق می گویند.

عده ی دیگر می گویند که تا وقتی که کیفیت آب در زیر زمین تغییر نکند، چاه حفر شده در آن چاهی نیمه عمیق است. اما نظر غالب این است چاهی که تا اولین سفره ی آب زیرزمینی حفر می شود ، چاهی است نیمه عمیق به شرطی که عمق آن از ۱۰۰متر تجاوز نکند.

چاه های عمیق:

به چاه هایی گفته می شود که عمقشان زیاد است و با دستگاه حفاری حفر می شوند . بیشتر چاه های کشاورزی و چاه هایی که در سفره های عمیق ، یعنی در سفره هایی که سطح آب آن ها در اعماق زیاد واقع است ، حفر می شوند از نوع عمیق می باشند. قطر چاه های عمیق متفاوت است . در عین حال قطر بیشتر چاه های عمیق بین ۱۲ تا ۱۸ اینچ می باشد.

چاه های عمیق بر خلاف چاه های نیمه عمیق که تا اولین سفره ی آب حفاری می شوند و از آن ها آب می گیرند، از سفره های مختلف می گذرند و می توانند از تمامی آن ها آب بگیرند. چاه های عمیق را هم در رسوبات نرم ( آبرفتی) و هم در سازند سخت حفر می نمایند. دستگاه حفاری ضربه ای با ضربه زدن های مداوم (حدود ۵۰ تا ۶۰ ضربه در دقیقه) و دستگاه حفاری  روتاری با چرخش مداوم مته ، زمین را خرد و سست می نمایند. مواد کنده را در سیستم حفاری ضربه ای با وسیله ای به نام گل کش بالا می آورند. ولی در سیستم روتاری به کمک جریان مستقیم و یا معکوس گل حفاری و یا آب ، از درون چاه خارج می سازند. برای حفر چاه در سازند سخت از دستگاه حفاری روتاری استفاده می شوند.

چاه های اکتشافی:

این چاه ها را صرفا ب منظور اکتشاف حفر می کنند. در مناطقی که هنوز چاهی حفر نشده و از دست کم و کیف سفره ی آب اطلاعی در دست نیست تنها با حفر چاه های اکتشافی که زیر نظر کارشناس یا محقق انجام می شود، می توان از سفره آب شناخت کافی بدست آورد.

بهترین و دقیق ترین روش به دست آوردن خصوصیات سفره ی آب ، حفر و پمپاژ چاه های اکتشافی است.

تنها عیب چاه های اکتشافی زیاد بودن هزینه آن ها است . دیگر این که به وسیله آن ها می توان فقط از یک محدوده کوچک اطراف چاه خصوصیات سفره زا تعیین کرد و با توجه به اینکه ناهمسانی رسوبات در جهات مختلف گسترش دارد، لذا نمی توان تنها با حفر چند حلقه چاه اکتشافی در یک منطقه ی وسیع ، به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی سفره ها پی برد.

چاه های پیزومتری:

چاه های پیزومتری را به منظور مطالعه نوسان های سطح آب زیرزمینی، تهیه نقشه های تراز آب و محاسبه حجم آب ورودی جانبی زیرزمینی و خروجی سفره حفر می کنند. قطر این چاه ها را برای پایین آوردن هزینه حفر ، کم انتخاب می کنند(۶-۱۰ اینچ) آنچه گه باید در مورد این چاه ها توجه داشت این است که باید آن ها را در سفره اصلی حفر نموده و با آزمایش های معمول و متداول ، از ارتباط هیدرولیکی بین چاه و سفره مطمئن گردید.

چاه گمانه:

این چاه ها در اصل نوعی چاه اکتشافی به حساب می آیند . وقتی که کارشناس در نظر دارد در منطقه ای که وجود و خصوصیات سفره آب برایش ناشناخته است، محلی را برای حفر چاه تعیین نماید، پیشنهاد حفز چاه گمانه را می دهند. با این عمل در حقیقت بر وجود آب زیرزمینی مشکوک بوده و مسئولیت عدم موفقیت چاه را به صاحبان چاه واگذار می نماید.

چاه های مشاهده ای:

به چاه هایی که در اطراف چاه پمپاژ حفر می کنند تا تغییرات سطح آب را در حین آزمایش های پمپاژ اندازه گیری کنند،چاه های مشاهده ای می گویند. گاهی به چاه های پیزومتری نیز ، چون سطح آب آن را اندازه گیری و داد ه ها را مشاهده می کنند، چاه مشاهده ای می گویند.

چاه های آرتزین:

وقتی که حفاری به یک سفره ی محصور یا تحت فشار برخورد می کند ،آبی که تحت فشار رسوبات بالای سفره است،در درون چاه بالا می آید. ولی اغلب به سطح زمین نمی رسد که به این چاه ها ، چاه های نیمه آرتزین می گویند . در نوع چاه به سفره ای که تحت فشار زیاد است برخورد می کند و آب از دهانه چاه به بیرون فوران می کند . چون این چاه را برای اولین بار در منطقه آرتوز واقع در شمال غرب فرانسه مشاهده و مطالعه شده اند، لذا این چاه ها را در نقاط دیگر جهان نیز به همین نام می خوانند.

حفاری:

حفاری ضربه ای

دستگاه های حفاری ضربه ای و یا سوندوزها ، دستگاه های ساده ای هستند که برای پژوهش های آب یابی بسیار مناسب هستند . از این دستگاه ها بیشتر برای چاه هایی که در داخل سنگ های مقاوم حفر می شود ، استفاده می کنند . اصول کار سوندوز های ضربه ای خرد کردن سنگ هاست که این عمل به وسیله ای مته ای به نام مته حفاری یا ترپان انجام می گیرد. مته ها به طور منظم از ارتفاع ثابتی روی سنگ فرود می آیند . دستگاه مجهز به یک خرک چهار قطبی و یا دکل است که مته های حفاری به وسیله یک قرقره برگشت روی آن آویزان می گردد.

این مته ها دارای حرکت رفت و آمدی می باشند و به منظور اجرای مانور های پایین و بالا رفتن ، از دستگاه رفت و برگشت جدا گردیده و به یک وسیله ای به نام چرخ قرقره که برای جاگذاری لوله ها نیز به کار می رود، مربوط می باشند.خرک های جداشونده ، چوبی یا فلزی هستند . پایه ها روی دال های سیمانی که قبل از مونتاژ دستگاه تهیه می شوند ، قرار می گیرند . دکل های خم شونده یا تلسکوبی ، سوندوز های دستگاه های حفاری خود کار قابل حمل را مجهز می نمایند . ممکن است که این دکل ها به صورت دائمی در پشت یک کامیون ثابت شده باشندو دکل ها باید به وسیله کابل های محکم روی بلوک های سیمانی ثابت گردند.

حفاری چرخشی

امروزه کاربرد دستگاه های حفاری چرخشی بسیار متداول شده است. این دستگاه ها را می توان در هر نوع زمین به کار برد. ولی برتری کاربرد آن ها در زمین های نرم بیشتر است . پیشروی این دستگاه ها در داخل سنگ های سخت به کندی صورت می گیرد. در این روش سر مته فولادی که متصل به انتهای لوله فولادی است ، از سر چاه چاه به کمک موتور ، حرکت دورانی می نماید . گل حفاری شده از داخل لوله به درون چاه تزریق شده و از اطراف لوله به سر چاه بر می گردد.

گل حفاری شده ضمن خنک کردن سر مته اعمال حمل خرده سنگ هایی که به وسیله سر مته از ته چاه تراشیده شده است ، به سر چاه و جلوگیری از فشار طبقات سست و ریزش آن ها به داخل چاه را نیز انجام می دهد. با این روش حفاری دورانی چاه های بسیار عمیق حفر می گردند .

 روش توربینی

حفاری که در آن سر مته به جای آنکه به کمک لوله فولادی دوران نماید ، به وسیله توربینی که به عنوان نیروی محرکه که از گل حفاری شده و یا الکتریسیته استفاده می نماید ، حرکت می کند . در این روش قسمت متحرک تنها سر مته در عمق چاه خواهد بود . بنابراین می تواند سرعت دورانی به مراتب بیشتری را داشته باشد. از نظر سرعت عملی که در این روش دارد دارای برتری اقتصادی زیادی است.

منبع: http://abfazelab.blogfa.com/

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

تاریخجه

بقایای تخلیه در شهر Lothal که قدمت آن به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد بر میگردد.

سیستم های اسناد باستانی نشان میدهد. فاضلاب و زهکشی که در شهرستانها در سراسر تمدن توسعه داده شد و بسیار پیشرفته تر از هر موجود در شهری معاصر اشاره که در شرق میانه و حتی کارآمد تر از آن در برخی از مناطق مدرن امروز پاکستان و هند بودند. همه خانه ها در شهرستانها عمده ای از شهرهاراپا و موهنجو که دسترسی به امکانات آب و زهکشی بود. فاضلاب به تخلیه تحت پوشش، که به انتظارنشسته بودند در خیابان اصلی کارگردانی شد.

قرن ۱۸ و ۱۹

مخزن جریان، تخلیه تاریخی در شهر سیدنی

اختراع زهکشی توخالی- لوله به سر هیو Dalrymple، که در درگذشت اعتبار

شیوه های فعلی

سیستم های زهکشی مدرن دارای فیلتر ژئوتکستایل که باعث حفظ و جلوگیری از دانه های ریز خاک از عبور وگرفتگی تخلیه جلوگیری میکند.. Geotextiles می پارچه های مصنوعی به خصوص برای برنامه های مهندسی عمران و محیط زیست ساخته شده است. Geotextiles طراحی شده اند برای حفظ ذرات ریز خاک در حالی که اجازه می دهد آب را از خود عبور. شن، صدف دریا، سنگ: در یک سیستم زهکشی معمولی آنها را به همراه یک سنگر که پس از آن با مواد دانه درشت پر شود گذاشته شده ژئوتکستایل است و سپس در بالای سنگ خورده و سنگر است و سپس توسط خاک پوشانده شده است. آب های زیرزمینی تراوش می کند از طریق ژئوتکستایل و جریان در داخل سنگ به ریزشگاه می ریزد. در شرایط آب های زیرزمینی بالا پلاستیکی سوراخ دار (PVC یا PE) لوله را در امتداد پایه تخلیه برای افزایش حجم آب حمل و نقل در تخلیه گذاشته است.

روش دیگر، سیستم های زهکشی پلاستیکی پیش ساخته که از HDPE بنام SmartDitch ساخته شده ، اغلب ترکیب ژئوتکستایل، فیبر نارگیل و یا فیلتر پوش می تواند در نظر گرفته شود. استفاده از این مواد به علت سهولت استفاده به طور فزاینده ای  شایع تر است که حذف نیاز به حمل و نقل و تخمگذار سنگ دانه زهکشی است که همواره گران تر از تخلیه مصنوعی و آسترهای محافظ بتن تبدیل شده است.

در طول ۳۰ سال گذشته ژئوتکستایل به  فیلترهای PVC تبدیل شده اند بیشتر موارد استفاده رسانه ها در فیلتر خاک است. آنها برای تولید ارزان و آسان هستند، با کارخانه کنترل خواص است که اطمینان از عملکرد طولانی مدت فیلتراسیون حتی در شرایط خاک سیلتی خوب است.

جایگزین قرن ۲۱

خدمات عمومی سیاتل یک برنامه آزمایشی به نام لبه خیابان جایگزین (خیابان SEA) پروژه ایجاد شده است. این پروژه بدنبال  طراحی یک سیستم ارائه زهکشی که بیشتر از نزدیک شبیه چشم انداز طبیعی قبل از توسعه از سیستم های سنتی لوله کشی تمرکز دارد.است.خیابان توسط خندق کنار جاده مشخص، که با کشت در سراسر منطقه طراحی شده است. تاکید بر پیاده رو غیر متوقف اجازه می دهد تا آب را به جریان آزادانه تر به مناطق از سطح نفوذ در کنار خیابان. از آنجا که از کشت اجرا کردن آب از منطقه شهری نه همه به طور مستقیم به داخل زمین بروید، اما همچنین می تواند به محیط اطراف جذب می شود. با توجه به نظارت های خدمات عمومی سیاتل، آنها کاهش ۹۹ درصد از آب طوفان ترک پروژه های زهکشی گزارش شده است.

زهکشی تحت مقیاس بزرگ بررسی زیست محیطی در گذشته در انگلستان است. سیستم های زهکشی شهری پایدار (کف صابون) طراحی شده اند برای تشویق پیمانکاران نصب سیستم زهکشی که بیشتر از نزدیک شبیه به جریان طبیعی آب در طبیعت است. از سال ۲۰۱۰ برنامه ریزی محلی در انگلستان توسط قانون مورد نیاز است برای عامل کف صابون را به هر پروژه های توسعه که آنها مسئول هستند. تولید کنندگان زهکشی که در حال نشان دادن تعهد به کف صابون در پیشرو گزینه های زهکشی زیست محیطی بهبود در انگلستان شامل Alumasc خارجی ساختمان محصولات، فن آوری های ACO و Polypipe.

زهکشی اسلات ثابت شده است محصول دستیابی به موفقیت بسیاری از بیست سال گذشته در به عنوان یک گزینه زهکشی. به عنوان یک سیستم زهکشی کانال آن طراحی شده است برای از بین بردن نیاز به سیستم لوله بیشتر به صورت موازی به زهکشی نصب شود، کاهش اثرات زیست محیطی تولید و همچنین بهبود جمع آوری آب است. هر دو از جنس استیل خالص و بتن زهکشی اسلات کانال تبدیل شده اند استانداردهای صنعت در پروژه های ساخت و ساز.

زهکشی در صنعت ساخت و ساز

لوله کشی که برای یک سینک قرار داده شده مهندس عمران مسئول زهکشی در پروژه های ساخت و ساز است. آنها از برنامه تمام جاده ها، ناودان خیابان، زهکشی، پلچک و فاضلاب درگیر در عملیات ساخت و ساز را تنظیم کنید. در طول روند ساخت و ساز او / او خواهد مجموعه ای از تمام سطوح لازم برای هر یک از عوامل که قبلا ذکر شد.

مهندسان عمران و مدیران ساخت و ساز در کنار معماران و ناظران، برنامه ریزان، نقشه برداران مقدار، نیروی کار به طور کلی، و همچنین به عنوان پیمانکاران فرعی کار می کنند. به طور معمول، اکثر حوزه های قضایی برخی از بدن قانون زهکشی به حکومت تا چه حد صاحب ملک می تواند زهکشی از پاکت خود را تغییر دهد.

گزینه های زهکشی برای صنعت ساخت و ساز عبارتند از:

زهکشی نقطه، که بخواهد متن آب در خندق (امتیاز). خندقهای به لوله های فاضلاب در زیر سطح زمین متصل شده و حفاری عمیق مورد نیاز است برای تسهیل این سیستم. پشتیبانی از ترانشه های عمیق به شکل قالب، آمد و رفت و یا شمع زنی مورد نیاز است.

زهکشی کانال، که بخواهد متن آب در کل اجرا از کانال. زهکشی کانال به طور معمول از بتن، فولاد، پلیمر و یا مواد مرکب ساخته شده است. نرخ رهگیری از زهکشی کانال بیشتر از زهکشی است و حفاری مورد نیاز است که معمولا بسیار کمتر عمیق است.

افتتاح سطح زهکشی کانال معمولا در قالب توری (پلیمر، پلاستیک، فولاد یا آهن) و یا یک حافظه (تخلیه شکاف) که در امتداد سطح زمین (معمولا از فولاد یا آهن تولید) می آید.

منیع : وبسایت ویکی پدیا

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

لندترین برج پایتخت در روزهای اردیبهشت میزبان هشتمین همایش مدیران شهرهای شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی کشور بود. همایشی که با حضور مقامات عالی وزارت نیرو و حضور بیش از ١٢٠٠ نفر از مدیران شهرها از شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی سراسر کشور و با ارائه آخرین دستاوردها برگزار شد و در نهایت با تجلیل از مدیران مختلف استانها به پایان رسید. علاوه بر سخنرانی ها و ارائه ورک شاپ ها و پنل های مختلف که همگی به میزبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و اجرای شرکت شهراب تدبیر در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، اتفاقات جنبی مثل بازدید معاون وزیرنیرو و مدیران از غرفه ها و برپایی نمایشگاه عکس با موضوع آب و مرتبط با آیه های قرآن کریم همگی جزو جذابیت برنامه ای بود که در گزارش پیش رو بخشی از آن روایت خواهد شد.

نمایشگاهی در حاشیه همایش

سالن اصلی همایش ها از حضور مدیران پر شده است؛ مدیران و متخصصان مختلف به سخنرانی می پردازند و فضای بیرونی همایش فعلا ساعات آرامی را می گذارد. غرفه داران خود را آماده می کنند تا به محض اعلام وقت استراحت، بتوانند مهم ترین و اصلی ترین دستاوردهایشان را ارائه دهند. دور تا دور نمایشگاه را قاب هایی گرفته که نمی‌توان به راحتی از کنار آن عبور کرد. تصاویر زیبایی از آب، رودخانه ها، چشمه ها و دریاچه هایی که متعلق به ایران است و آیه هایی از قران که آن را کامل کرده، هر بازدیدکننده ای را چند دقیقه ای مشغول می کند. اهمیت بیش از اندازه قران مجید به مسئله آب را می توان با این آیه ها فهمید. پای یکی از عکسها نوشته شده: آیا ندیدی خداوند از آسمان آبی فرستاد و زمین بر اثر آن سبز و خرم می‌شود؟و خداوند لطیف و آگاه است». و این آیه ها و تصاویر در همه جای نمایشگاه دیده می شود.

باکتری ها مهمان غرفه تهران

از بین تمامی استانهای شرکت کننده در این همایش،  غرفه استان تهران که یکی از بزرگترین غرفه های حاضر در سالن بود. غرفه ای بزرگ با ارائه مهم ترین دستاوردهای این استان. ماکت های طرح اسکادای شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی و هم چنین شهرها و شهرکهای غرب تهران دو ماکتی بودند که در غرفه استان تهران وجود داشتند و سوالات زیادی را برای بازدیدکنندگان به وجود می آورد. البته  در کنار  ماکت ها، بخش آزمایشگاه مرجع  آبفای استان تهران هم جزو پر طرفدارترین و البته جذاب ترین بخش های غرفه بود که چند دقیقه ای افراد را سرگرم بازدید و توضیحات مسئولان این بخش می کرد. دلیل عمده جذابیت این بخش از غرفه هم دستاوردهای تازه در باره کنترل کیفیت آب بود.هم چنین در گوشه ای از این میز یک میکروسکوپ قرار داشت که یک نوع باکتری در استخرهای آلوده را به وضوح نشان می‌داد. همین هم باعث شده بود تا حتی مدیران رده بالا هم کنجکاو شوند و میکروسکوپ و باکتری را با دقت تماشا کنند.

مدیرانی که اول وقت به غرفه سر می زنند

قبل از آنکه غرفه های شلوغ شوند، علیرضا نوذری پور قائم مقام شرکت آبفای استان تهران به همراه احمد مشیری مدیر دفتر کنترل کیفیت و بهداشت زودتر از دیگر مدیران از غرفه استان تهران بازدید کردند. بازدیدی که در سکوت مقطعی نمایشگاه و با حوصله انجام می گیرد و بعد از اعلام زمان استراحت غرفه هر لحظه شلوغ تر می شود. فرید ظهیری، معاون نظارت بر بهربرداری به همراه دیگر مدیران از جمله منصور نهضتی و محمد علی‌رحیمی مدیر عامل آبفای منطقه ۵ در غرفه حضور پیدا می کنند و چند دقیقه ای را به بازدید و توضیحات افراد حاضر در غرفه درباره مهم ترین اتفاقات این استان می گذرانند.

یادگاری های استان تهران به مدیران

هم چنان که خیلی از مدیران از نمایشگاه بازدید می کنند در بخش دیگری از غرفه بسته‌هایی به بازدیدکنندگان اهدا می شود که در آن بروشورهای معرفی شرکت آبفای استان تهران و هم چنین توضیحاتی درباره تازه ترین دستاوردها قرار دارد. هم چنین در این بسته ها  چند یادگاری کوچک قرار دارد که به عنوان هدیه به مدیران تعلق می گیرد. این بسته ها  که اتفاقا طرفداران زیادی داشت باعث شد تا غرفه استان تهران حسابی شلوغ شود. در بین ساعتی که برای استراحت در نظر گرفته شده ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو به همراه حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هم از غرفه بازدید می کنند و درباره طرح اسکادای آب و فاضلاب جنوب شرقی سوالاتی را می پرسند. هم چنین دستاوردهای تازه ازمایشگاه مرجع هم باعث می‌شود تا این بخش از غرفه میزبان افراد برجسته در این نمایشگاه باشد.

تجلیل از افراد برتر در حوزه آبفا

در یک ساعتی که زمان استراحت بین سخنرانی ها قرار داده شده افراد شرکت کننده سعی می‌کنند تا از همه غرفه ها بازدید کنند. در این بین کرمی مدیر عامل آبفای منطقه ۶ و باقری معاون امور مشترکین نیز از غرفه استان تهران بازدید می‌کنند. در نهایت و با پایان گرفتن زمان استراحت مدیران به سالن همایش ها بر می گردند تا ادامه برنامه ها از سر گرفته شود و با این بازدید ها اولین روز شلوغ همایش تا ساعت ۵ به پایان می رسد. دومین روز همایش اما با تجلیل‌ها و تشکر ها به پایان می‌رسد. با قدردانی از کسانی که سالها در این حوزه زحمت کشیدند و فعالیت های مستمرشان باعث شده تا آب و فاضلاب کشور به پیشرفت های مهمی دست پیدا کنند و انگیزه و دغدغه بهتر شدن را هر لحظه داشته باشد. در اختتامیه این همایش از سید حسن ساداتی مدیر ناحیه یک آبفای منطقه ٢ شهر تهران به دلیل فعالیت هایش در این حوزه تشکر شد و با این تجلیل‌ها، همایش  به کار خود پایان داد.

تجربه دوره های قبل در برگزاری این همایش، که حدود هفت سال از آخرین دوره برگزاری آن می‌گذرد، نشان داده است که این قبیل همایشها می‌توانند منبع قابل اتکایی در به روز کردن طیف وسیعی از اطلاعات مدیران که در صف اول مقابله با کم آبی‌ها، کمبودها، فشارهای مردمی و مجریان پروژه‌های عمرانی کشور هستند، باشد.به همین دلیل ادامه برگزاری هرچه غنی تر این همایش ها با مشارکت مستقیم مدیران شهری و روستایی، به عنوان بازوی مؤثر بخش آب و فاضلاب و  وزارت نیرو میتواند جهت رفع بخشی از مشکلات صنعت آب و فاضلاب زمینه را برای تکرار موفقتر این تجربه در سالهای آتی فراهم کند. 

منبع : وبسایت شرکت آب و فاضلاب استان تهران

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

با اجرای ٢۶٠ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب در منطقه ٣ شهرداری تهران، طرح انتقال فاضلاب در این منطقه بیش از ٨٠ درصد پیشرفت داشته است.

مدیر اجرایی شرکت فاضلاب تهران با اعلام این خبر گفت: حدود ٣٢٠ کیلومتر شبکه اصلی و فرعی باید در محدوده منطقه ٣ شهرداری تهران اجرا شود که برای اجرای ۶٠ کیلومتر شبکه اصلی و فرعیِ دیگر، ١٣ پیمانکار شرکت فاضلاب تهران دارای کارگاه های فعال در سطح منطقه هستند.

منصور زینلی افزود: تاکنون حدود ۶۵٠٠  رشته انشعاب در محدوده شهرداری منطقه ٣ نصب شده است و انشعابات باقی مانده با تکمیل شبکه و خطوط انتقال، نصب می‌شوند.

زینلی تصریح کرد: بهره‌برداری از این طرح  در شرق و غرب خیابان ولیعصر امکان‌پذیر است؛ فاضلاب این محدوده به تصفیه‌خانه جنوب هدایت می‌شود و با تکمیل خطوط اصلی در خیابان‌های شریعتی، پاسداران، قبا و خواجه عبدالله طرح فاضلاب در تمام منطقه به بهره‌برداری خواهد رسید. 

او با اشاره به مشکلات و موانع اجرایی این طرح گفت: بافت به نسبت سنگی زمین، تراکم تاسیسات، اجرای عملیات در شریان‌های اصلی منطقه و مشکلات ترافیکی و نیز صادر شندن مجوزهای شهرداری و راهنمایی و رانندگی تاثیر زیادی بر کاهش سرعت اجرای کار داشته است.

منبع : شرکت آب و فاضلاب تهران

 

شرکت خدمات فنی و تاسیسات ساختمانی پارسا آماده ارائه انواع خدمات برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد.خدمات ما شامل باز کردن لوله فاضلاب بدون استفاده از هرگونه اسید ، تعمیرات حمام و توالت ، رفع نم و رطوبت حمام و توالت و کشف محل نم با دستگاه، رفع بوی بد فاضلاب حمام و توالت صد در صد تضمینی و بدون بازگشت و تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله و کاسه توالت با دستگاه . 

صفحه1 از3

صد در صد تضمینی - بازگشت هزینه در صورت عدم رضایت از کار

حضور فوری در محل ، قیمت مقطوع و مناسب خدمات ، رضایت مشتری

سایر خدمات شرکت در این منطقه